Duovet - veterinárna ambulancia v Dubnici nad Váhom
  • Úvod
  • Náš tím
  • Ponuky vyšetrení
  • Fotogaléria
  • Kde nás nájdete
  • Veterinár radí

Kliešte útočia

3/30/2015

 
Charakteristika
Kliešte tvoria početnú skupinu cudzopasníkov, ktoré zaraďujeme do skupiny článkonožcov. Tvrdé kliešte (Ixodidae) zahrňujú cca 650 druhov kliešťov zaradených do viacerých čeľadí. U nás najznámejší druh kliešťa obyčajného (Ixodes ricinus) je často nachádzaný na našich štvornohých priateľoch. 

Životný cyklus
Ich životný cyklus je pomerne zložitý a prechádza troma vývojovými štádiami od larvy cez nymfu až po dospelého jedinca. V každom vývojovom štádiu, sa kliešť nacicia krvi, odpadne a metamorfuje na ďalšie vývojové štádium. Celý vývojový cyklus môže trvať 2-3 roky. Pokiaľ je nymfa alebo dospelá samica infikovaná môže dochádzať k nakazeniu zvieraťa ale aj človeka. 
Obrázok 1: Vývojový cyklus kliešťa 
Zdroj: http://www.microbiologybook.org/Slovak/slovak-bact-chapter21.htm


Picture
Picture
Ako nás nájdu?
Kliešte neskáču na svoje obete zo stromov, ani ich aktívne nevyhľadávajú ako komáre,  ale na nich striehnu. Vyliezajú na steblá tráv a vyšších rastlín, na ktorých sa pridržiavajú tromi pármi nôh. Prvý pár nôh vztýčia a roztiahnu, na ich poslednom článku majú tzv. Hallerov orgán, ktorý reaguje na pachové vnemy. Keď sa človek/zviera obtrie o vegetáciu, kliešť sa naňho prichytí.  

Ako prijímajú potravu? 
Pomocou klepietok vytvára otvor v koži, do ktorého zasúva ústne ústrojenstvo  (hypostom). Na ňom sa nachádzajú protismerné zúbky, ktoré zabraňujú „vypadnutiu kliešťa“ a príjem krvi. Pri saní do rany vypúšťajú látky proti zrážaniu krvi a látku, ktorá vytvára okolo kliešťa cementovú vrstvu – preto po určitej dobe je obtiažne kliešťa odstrániť. Zhruba po 24- 48 hodinách po prichytení, dochádza k intenzívnej sekrécii obsahu slinných žliaz, čím dochádza k prenosu patogénov ak je kliešť nakazený.
Zdroj: http://www.spravy2014.6f.sk/SPRAVYz03.a04.05.2014.htm
Picture
Prečo sú kliešte nebezpečné?
Kliešte sú významnými vektormi pôvodcov bakteriálnych, vírusových, protozoárnych a ricketsiálnych ochorení (bartonelóza, lymská borelióza, tularémia, kliešťová encefalitída, babezióza, anaplazmóza, piroplazmóza, Q horúčka).

Ochrana 
Ochrániť našich štvornohých priateľov pred kliešťami môžeme pomocou viacerých prípravkov. Na trhu sú dostupné antiparazitárne spreje, spot-on, obojky a žuvacie tablety.
Spot-on
Alebo pipetky ochraňujú zvieratá pred blchami a kliešťami. Aplikujú sa na kožu v oblasti kohútika a koreňa chvosta, účinné látky sa naviažu na kožný maz. Do niekoľkých dní dochádza k distribúcii účinnej látky po celom povrchu tela a tým k ochrane pred ektoparazitmi. Preto je dôležité zviera pred a po aplikácii pipety nekúpať. Doba pôsobenia je u každého výrobku iná, ale všeobecne môžeme povedať, že ochrana pred kliešťami je 1 mesiac a pred blchami 3 mesiace.
Obojky
Ide o gumené obojky, ktoré sú napustené účinnou látkou, ktorá sa postupne uvoľňuje. Priemerná dĺžka ochrany je 4-8 mesiacov v závislosti od typu obojku.  
Žuvacie tablety
Na našom trhu ide o novší výrobok, kedy účinná látka sa podáva vo forme žuvacej tablety per 
os. Tablety chránia zviera pred blchami a kliešťami po dobu 1-3mesiacov.

Každá forma aplikácie má svoje výhody aj nevýhody. Je len na Vás pre ktorú formu sa rozhodnete, prípadne sa poraďte so svojím veterinárnym lekárom.

PAMÄTAJTE: PREVENCIA JE JEDNODUCHŠIA A LACNEJŠIA AKO TERAPIA CHORÔB.
MVDr. Lucia Kulichová, PhD.

Comments are closed.

    Autori

    MVDr. Kulichová

    Archív

    March 2015

    Kategórie

    All
    Aniparazitárne Prípravky
    Babezióza
    Kliešte

    RSS Feed

Powered by Create your own unique website with customizable templates.